3 minuty čtení
11.10.2021

Stavba repliky historické galeony Götheborg trvala přes deset let. Vyrazí do Číny

Historie ožívá. Slavná historická galeona Götheborg bude znovu brázdit moře. Bude se jednat o věrnou repliku lodi, která se potopila v roce 1745. Čeká ji cesta ze Stockholmu do Šanghaje, vyplout by měla příští rok.

600 členů posádky

Původní Götheborg patřil švédské Východoindické společnosti. A právě u břehů Stockholmu nyní replika zvaná Götheborg II stojí. V současné době se o ni stará zhruba 80 lidí, ale na každé ze zastávek přibude přibližně dalších 50 lidí. Než tedy plavidlo dopluje do svého cíle, bude o něj pečovat zhruba 600 lidí.

Cesta kolem světa

Loď by se na svou cestu měla vydat v dubnu příštího roku a zastávek bude celá řada – přesně podle vzoru původní lodi. Bude se jednat mimo jiné o Londýn, Athény, Džibuti, Singapur, Ho Či Minovo město, Hongkong a další významné destinace. Cestou bude galeona muset proplout Suezským průplavem, kde letos uvízla nákladní loď Ever Given, čímž došlo k celosvětovému omezení lodní nákladní dopravy. Jestliže vše půjde podle harmonogramu, mělo by plavidlo dorazit do cíle v říjnu 2022. Důležitým faktorem ale bude počasí, které může plavbu výrazně zkomplikovat.

Posílení švédsko-asijských vztahů a udržitelnost

Podle zástupce projektu má plavba dva důležité cíle – posílení obchodních vztahů mezi Švédskem a Asií a zdůraznění potřeby hledání inovativních řešení, která zajistí udržitelnější svět. Uvedl to server CNN.

Původní materiál i nástroje

Postavit věrnou repliku trvalo více než 10 let. Konstruktéři totiž museli sehnat stejný materiál, ze kterého byla původní loď postavena, ale i tehdejší nástroje. Jen tak může být nové plavidlo autentické. Stejně jako původní loď je nová galeona 58,5 metru dlouhá a 11 metrů široká. Je schopná dosáhnout rychlosti až 11 uzlů, což je přibližně 20 kilometrů za hodinu.

Přivezla čaj a rýži

Původní galeona Götheborg byla jednou z největších dřevěných lodí, které v tehdejší době vyplouvaly na moře. Poprvé v historii přivezla do Švédska čaj a rýži. Ztroskotala v roce 1745 v řece Göta právě nedaleko Götheborgu. I když už se jedná o dávnou historii, potápěčům se podařilo plavidlo objevit až v 80. letech minulého století.

Ze sídla společnosti vzniklo muzeum

Stejnojmenné město Götheborg bylo v 18. století velmi důležitým střediskem obchodu. Díky svému potenciálu se stalo druhým největším švédským městem – a tím zůstalo až dodnes. Z bývalého sídla švédské Východoindické společnosti je nyní městské muzeum. Společnost přitom opět funguje – byla obnovena v roce 1993, jejím cílem už však není rozvoj obchodu, nýbrž podpora budování lodí ve Švédsku.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články