3 minuty čtení
18.07.2021

Turisty vynese do vesmíru speciální balon

Vyhlídkový let balonem patří mezi oblíbené zážitky. A stejně tak člověka neustále fascinuje nekonečnost vesmíru. Tyto dva aspekty se rozhodla využít společnost Space Perspective, která společně s britským designérským studiem PriestmanGoode sestavila speciální balon. Není jen tak ledajaký – je uzpůsobený k tomu, aby pasažéry vynesl až na hranici kosmu.

Dechberoucí panoramata

Do balonu se vejde osm pasažérů a let potrvá přibližně šest hodin. Cestující se dostanou do stratosféry do výšky 30 kilometrů nad povrchem Země. Tam stráví dvě hodiny, aby si mohli užít dechberoucí výhledy, které se jim odjinud zkrátka nenaskytnou. Právě možnost 360stupňových výhledů je základním faktorem celého projektu.

Maximální pohodlí

Kromě jedinečných panoramat si hosté budou moci užít i maximální možné pohodlí. Cesta balonem by měla být podobná jako letadlem a jako bonus budou mít pasažéři k dispozici toalety „s nejlepším výhledem v celém známém vesmíru“.

Cesta se značně prodraží

A je pravda, že cena za letenku se šplhá do kosmických výšin. Lístek vyjde na 125 tisíc dolarů, což v přepočtu činí asi 2,6 milionu korun. Základnu bude mít balon na Floridě, kde firma Space Perspective sídlí, postupně by ale měla přibýt i další startovací místa. Na konci letu balon bezpečně přistane do moře, odkud se posádka dostane zpět lodí.

Inaugurační let se podařil

Speciální balon by měl podle CNN začít létat do kosmu na začátku roku 2024. V minulých týdnech ale už absolvoval inaugurační let bez posádky. A vše dopadlo dobře. Proto společnost otevřela rezervaci letů.

Brzy se otevře první vesmírný hotel

O tom, že člověk dobývá vesmír čím dál více (a to i z turistického hlediska), nemůže být pochyb. Už v roce 2027 by se ostatně měl otevřít první vesmírný hotel Voyager Station, který pojme až 400 hostů. A nabídne jim veškerý možný luxus včetně prvotřídních restaurací, barů nebo posiloven, ale i koncertního sálu pro největší pozemské hvězdy. Také v tomto případě se bude jednat o atrakci jen pro bohaté. Výlet do vesmírného hotelu má podle serveru The Indian Express vyjít až na 25 milionů dolarů, tedy více než půl miliardy korun.

Turistika do kosmu se stále rozšiřuje

V budoucnu by se turisté mohli podívat i na Mezinárodní vesmírnou stanici. Výlety do kosmu chce nabízet hned několik společností. Nejvíce je v současné době slyšet o firmě Elona Muska SpaceX. Výrazná je také Blue Origin dalšího miliardáře Jeffa Bezose. Je pravděpodobné, že v následujících desetiletích se cesty do vesmíru stanou poměrně běžnou záležitostí, ale jen pro skutečně bohaté lidi.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články