3 minuty čtení
23.07.2021

Balaton jako zlatý důl. Ochránci přírody ale bijí na poplach

V posledních pěti letech bylo na Balatonu vybudováno více než 500 projektů na obnovu jezera. To je maďarským pokladem, který láká cestovatele. Turistický potenciál by se měl ještě zvětšit. Místní lidé ani ochránci přírody z toho však moc velkou radost nemají.

Nová infrastruktura i luxusní hotely

Pro maďarskou vládu je Balaton zlatý důl. Přitahuje nejen místní, ale také zahraniční turisty, kteří v oblasti utrácejí nemalé peníze. Do lokality proto také vláda výrazně investuje. Už v roce 2016, kdy se okolí Balatonu stalo prioritní oblastí, vyčlenila zhruba 26,7 miliardy korun, které poputují na opravy silnic a železnic, stavbu hotelů (především těch luxusnějších) i přístavů. V plánu je také větší provoz plachetnic.

Zmizí původní ráz vesniček

Místní ale tyto aktivity příliš nevítají. Například starosta malebné vesničky Szigliget Dániel Balassa se obává, že přestože si obec po staletí zachovávala svůj tradiční ráz, může s tím být rychle konec. Hlavním důvodem je čím dál rozšířenější výstavba, problémem ale může být také spekulace s nemovitostmi nebo změny klimatu. Balassa zkritizoval i fakt, že dochází k zástavbě pobřeží. Žádné velké budovy podle něj vesnička nepotřebuje. Připustil ovšem, že růstu turistického ruchu se nedá vyhnout, apeloval však na to, aby nové projekty souzněly s místní přírodou a kulturou.

Může dojít k narušení ekosystému

Ochránci přírody upozorňují na výrazné kácení lesů i odstraňování rákosí, které napomáhá k nastavení rovnováhy ve vodě a filtrování vody. Jeho odstranění může vést až k úhynu ryb. Změny v jezeře by mohly ohrozit i stěhovavé ptáky, kteří zde odpočívají.

Ideální pro rodinnou dovolenou

Balaton je největším jezerem v Evropě, je dlouhý 78 kilometrů a největší šířka je 12 kilometrů. Jeho pobřeží má asi 200 kilometrů a nabízí spoustu možností. Zázemí pro turisty je zde na dobré úrovni. Jezero je známé tím, jak je mělké. Průměrná hloubka totiž činí jen 3 metry. A pokud se budete koupat na jihu, musíte ujít 300 až 500 metrů, abyste se dostali alespoň do hloubky 2 metry. Na severu je situace lepší, tam stačí ujít zhruba 20 metrů. Je tedy jasné, že jezero je ideální pro rodiny s dětmi.

Turisté z východního i západního Německa

Balaton má zvláštní místo i v historii. Za socialismu sem mohli mířit lidé z východního i západní Německa, a tak se zde setkávali členové rodin a přátelé, které rozdělila železná opona. Pracovníci často na dovolenou u Balatonu dostávali příspěvek od odborů, což je ještě víc motivovalo k tomu, aby zde své volno strávili.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články