2 minuty čtení
24.01.2022

V Saúdské Arábii má vzniknout obrovské plovoucí město

Saúdská Arábie se patrně snaží stát velkou konkurencí pro Dubaj. Chystá obrovskou modernizaci, která by měla nalákat spoustu turistů. Její součástí má být také vybudování nadčasového plovoucího města Oxagon.

Stát se více otevře veřejnosti

Království na Blízkém východě je dosud poměrně dost konzervativní zemí. To by se ovšem mělo změnit s ambiciózním projektem Vision 2030. Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán by v jeho rámci chtěl stát výrazně zmodernizovat. Značně se to dotkne cestovního ruchu, který v současné době tvoří 3 procenta HDP státu, podle projektu se ale má zvýšit na 10 procent. Ročně by mělo do Saúdské Arábie dorazit 25 milionů turistů, kteří by do státního rozpočtu přinesli asi 5,3 miliardy liber, což je v přepočtu téměř 157 miliard korun. A je zcela zřejmé, že na to pouze náboženský turismus vystačit nemůže. Počítá se proto s uvolněním řady původních zvyklostí.

Nový region za 11 bilionů korun

Tou nejvýraznější změnou patrně bude vznik nového regionu, který ponese název Neom podle společnosti, jež ho vybuduje. Má být 33krát větší než New York, čemuž odpovídá i jeho cena. Ta se vyšplhala na neuvěřitelných 500 miliard dolarů, tedy zhruba 11 bilionů korun.

Nejlepší místo k životu

Součástí regionu Neom bude i osmiúhelníkové plovoucí město Oxagon. Podle korunního prince se má stát pohonem pro ekonomický růst nejen Neomu, ale také celého státu. Má totiž být novým centrem světového obchodu. Umístění tomu ostatně odpovídá. Město na severozápadě království u pobřeží Rudého moře bude moci čerpat výhody ze strategické pozice nedaleko Suezského průplavu.

Oxagon se podle plánů korunního prince má stát nejlepším místem k životu. Měli by zde pracovat největší světoví odborníci z různých odvětví. Počítá se také s atrakcemi pro turisty, vynikajícími restauracemi i zábavním parkem. Připraveno má být také létající taxi.

V Dubaji vzniká Floating Palace

Pozadu však nezůstává ani samotná Dubaj. Tam se od roku 2023 budou moci návštěvníci ubytovat v luxusním plovoucím hotelu s příznačným názvem Floating Palace. Dostat se na něj budou moci lodí nebo vrtulníkem. Nacházet se bude u pláže Džumeira, bude se však moci přesouvat, a to rychlostí zhruba 11 kilometrů za hodinu.

První plovoucí hotel se neosvědčil

Zajímavostí je, že se nejedná o první plovoucí hotel na světě, jak se v některých médiích objevuje. Už na konci 80. let totiž jeden existoval v Austrálii u Velkého korálového útesu. Netěšil se však příliš velké oblibě. Nakonec ho zakoupila Severní Korea, což ale ničemu nepomohlo. Na jedinečné stavbě se už výrazně podepsal zub času.

 

 

 

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články