2:07
23.04.2021

Díky, že přijedete. Malta chce lákat turisty příspěvkem na dovolenou

Země, které jsou ekonomicky závislé na cestovním ruchu, hledají způsoby, jak přilákat turisty. Už druhá letní sezona bude výrazně poznamenaná pandemií koronaviru. K nezvyklému kroku se uchýlil ostrovní stát Malta. Letovisko ve Středozemním moři turistům na dovolenou přispěje. Výše příspěvku bude záviset na tom, kolik dní na Maltě stráví a jak luxusní hotel si vyberou.

Bonus za ubytování

Na největší „kapesné“ se mohou těšit ti, kteří zavítají do pětihvězdičkového hotelu alespoň na tři dny. Obdrží na osobu až 200 eur, což je v přepočtu přibližně 5200 korun. Pro lidi ubytované ve čtyřhvězdičkovém hotelu bude připravena odměna ve výši 150 eur, což je asi 3900 korun, a pro návštěvníky tříhvězdičkového hotelu bude gáže 100 eur, tedy zhruba 2600 korun. Malta se bude snažit motivovat návštěvníky i k tomu, aby se ubytovali mimo hlavní ostrov, ty čeká desetiprocentní bonus.

Finančně se zapojí i místní hotely

Rozpočet ovšem není bezedný, na program podpory turismu zatím vláda vyčlenila 3,5 milionu eur (91 milionů korun). Zatím není jasné, zda se bude dotace zvyšovat. Hotely, které se do vládního programu zapojí, se ale budou muset také finančně podílet.

Semafor zemí podle aktuálního rizika

Malta se turistům znovu otevře od 1. června, přístupné budou všechny tři ostrovy, tedy kromě samotné Malty také Gozo a Comino. Epidemiologická opatření se budou odvíjet od stavu v zemi, odkud budou cestovatelé přijíždět. Malta na to má připravený vlastní cestovatelský semafor. V současné době to pro Čechy (stejně jako obyvatele většiny evropských zemí) znamená PCR test, který nesmí být starší než 72 hodin. Podmínky se však samozřejmě mohou ještě do začátku června změnit.

Rychlé proočkování populace

Ostrovní stát však může počítat s tím, že v Evropě patří k zemím, které očkují nejrychleji. Už na začátku dubna bylo alespoň první dávkou vakcíny proočkováno více než 40 procent dospělé populace, vláda navíc plánovala očkování ještě zrychlit.

Výrazný propad cestovního ruchu

Turismus je pro Maltu velmi důležitý, jedná se o zhruba 27 procent místní ekonomiky. V roce 2019 ji ostatně navštívilo 2,7 milionu turistů. O rok později však vlivem koronavirové krize turistický ruch téměř utichl – snížil se o 80 procent.

Jihoevropské země čekají na turisty

Pro turisty by se měly zpřístupnit památky i atrakce, včetně známých chrámů. Snahu co nejvíce zachránit letošní sezonu mají i další země na jihu Evropy, pro něž je cestovní ruch stěžejní. Například v Řecku by chtěli první návštěvníky přivítat už v polovině května s tím, že pro očkované by platily lepší podmínky. Ve Španělsku čekají na to, až bude naočkováno více než 30 procent místních obyvatel.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články