2:17
26.02.2021

Nejnavštěvovanější památky trpí. Postavme jejich kopie, vyzval ekonom

Pro většinu zemí je cestovní ruch vítaným příspěvkem do státního rozpočtu. Často řeší, jakým způsobem mají přilákat turisty, aby v zemi strávili několik dní, prohlédli si památky a umožnili místním podnikatelům vydělat peníze. Řada zemí je dokonce na turistickém ruchu naprosto závislá, neboť jim přináší vysoké procento příjmů.

V době pandemie, která cestování zasadila obrovskou ránu, proto řeší, kde jinde získat peníze. Je ale několik zemí, které mají přesně opačný problém. O jejich památky je takový zájem, že trpí nejen samotné pamětihodnosti, ale také místní obyvatelé. Pro ně teď švýcarský ekonom Bruno Frey navrhl neobvyklé řešení – postavit věrohodné kopie nejnavštěvovanějších památek.

Turistický ruch zvyšuje cenu nemovitostí

Například italské Benátky si na negativní dopady masového turismu stěžují dlouhodobě. A není se čemu divit, ještě před 70 lety do tohoto nádherného města zavítalo jen asi půl milionu turistů ročně. V době před nástupem koronavirové pandemie to bylo více než 30 milionů. Ceny nemovitostí ve městě tak rapidně stoupají, což pro místní obyvatele není zrovna dobrá zpráva.

Podobný problém řeší i starousedlíci v centru Amsterodamu a dalších evropských měst. Netřeba dodávat, že místní obyvatelé dávno přišli o svůj klid.

Hyperrealistické kopie s místní atmosférou

Klesající životní úroveň místních lidí by proto mohl vyřešit Freyův návrh. V rozhovoru pro magazín Der Spiegel uvedl, že by mohla vzniknout turistická verze nejen Benátek, ale také například Vatikánu, Salcburku, Kodaně či francouzské galerie Louvre. Potažmo by mohly vyrůst kopie jakékoli památky, na které se podepisují neblahé dopady turismu. Měly by být hyperrealistické a případně i umístěné poblíž skutečné památky, aby návštěvník nepřišel o místní atmosféru.

Cestovatelský zážitek bez omezení

Návštěva kopií by mohla být pro turisty i příjemnější, nemuseli by čelit různým omezením, k nimž jednotlivé destinace v poslední době přistupují čím dál častěji. V některých historických centrech například není možné ani svačit nebo používat selfie tyče, starosta Florencie zašel ještě dál – schody nejnavštěvovanějších kostelů nechával kolem poledne polévat vodou, aby si na ně turisté nesedali a nesvačili tam. Už byl unavený z toho, jak někteří návštěvníci všude nechávají odpadky.

Klidně si sáhněte

Pravidla pro návštěvy kopií památek by měla být vstřícnější a turisté by se v nich mohli cítit volněji. Frey uvedl, že jejich návštěva by dokonce mohla být ještě intenzivnější, protože by bylo možné se čehokoli dotýkat. Turistické verze jsou jako dělané i pro ty cestovatele, kteří na místo míří především proto, aby si pořídili zajímavé fotky a selfie určené ke sdílení na sociálních sítí. A to vše bez obřích front.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
Nikola Kutějová
Nikola Kutějová
26. 2. 2021

Je to určitě velmi zajímavá myšlenka. Nebránila bych se tomu postavit úplně přesnou repliku nějakého místa. Ovšem pouze v případě, že by stav budov a památek byl naprosto katastrofální a ohrožoval na bezpečnosti. Samozřejmě, že to už pak nebude "originál" protože i v reklamě na Pribináček se říká, že originál je jen jeden, ale pakli že bude zachováno úplně všechno, včetně použitého materiálu, nemuselo by to být na škodu. K těm odpadkům, naprosto chápu rozhodnutí jako polévat schody. Lidé by se nejprve měli naučit, jak se k vlastní Matce Planetě chovat. Pravděpodobně nemůžeme všechny naučit vstřícnému a tolerantnímu chování, tudíž otázkou je : Budeme stále bojovat s tím, že nám tam lidi zanechávají odpadky, či se této situaci přizpůsobíme? . Proč tedy nedat práci pár lidem navíc v rámci úklidu těchto míst? Na jednu stranu by se alespoň přestala používat tak vzácná věc, jako je voda jen proto, aby si někdo na ony schody nesedl a navíc, v některých by to vzbudilo dojem že přeci po nich člověk nebude uklízet (to se však nebude dát aplikovat na všechny jedince).

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články